Проректор з науково-педагогічної роботи Інституту підготовки кадрів державної служби зайнятості України Валентина Мельник розповіла про переваги навчання для безробітних «Експрес-курс бізнес-планування підприємця-початківця», яке здійснюється за технологією Міжнародної організації праці (МОП) «Розпочни та вдосконалюй свій бізнес».

Часто життя готує сюрпризи і, на жаль, не зовсім приємні: ще донедавна досить успішні в своїй професії люди стають безробітними, проте вони мають значний практичний досвід, знання, і головне – велике бажання самореалізуватися й працювати.

Нерідко в таких випадках генеруються ідеї створення  своєї власної справи. Але ідея – це теорія, а для втілення її на практиці має бути чітке розуміння необхідних кроків та ресурсів, а ще – чіткий бізнес-план, знання з основ ведення підприємницької діяльності та, звісно, мотивація.

Сьогодні безліч сервісів та платформ, які пропонують допомогти відкрити власну справу. Але статистика свідчить, що охочих започаткувати свій бізнес багато, проте вести власну справу наважуються далеко не всі.

В Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості України (ІПК ДСЗУ) вже всьоме поспіль протягом 2019 року  проходить безкоштовне навчання  для безробітних «Експрес-курс бізнес-планування підприємця-початківця».

Про переваги та особливості такого навчання детально розповіла проректор з науково-педагогічної роботи ІПК ДСЗУ Валентина Мельник.

Особливості програми

Двотижнева програма «Експрес-курс бізнес-планування підприємця-початківця» діє  в ІПК ДСЗУ з 2018 року. Особливістю функціонування цієї програми в 2019 року є те, що тепер її органічною складовою є тренінг за технологією Міжнародної організації праці (МОП) «Розпочни та вдосконалюй свій бізнес». 

«Розпочни та вдосконалюй свій бізнес» – навчальна програма, яка призначена для потенційних підприємців, які мають обґрунтовану бізнес-ідею для власного малого підприємства і складається з чотирьох  взаємопов’язаних курсів «Генеруй бізнес-ідею», «Розпочни свій бізнес», «Вдосконалюй свій бізнес» та «Розвивай свій бізнес».  Вона реалізується більш ніж у 100 країнах і є однією з найбільших у світі програм у цій галузі. Поки що в ІПК ДСЗУ запроваджено дві частини програми. Курс базується на тренінгах , під час яких слухачі мають можливість перевірити свої підприємницькі здібності та протестувати бізнес-план у безпечних умовах».  

Хто слухачі цієї програми?

«Сьогодні група слухачів – це 13 безробітних мешканців столиці, які перебувають на обліку в Київському міському службі центрі зайнятості. Усі вони з різних причин залишилися без роботи. У групі є колишній АТОвець, екс-начальник департаменту кредитування банку, досвідчений маркетолог та представники інших професій. Кожен з них прийшов сюди з конкретною метою – відкрити власну справу. Хтось уже мав свою бізнес-ідею, у когось їх було декілька. Наше завдання – допомогти безробітним скласти реальний бізнес-план, навчити основам оподаткування, пояснити правові засади підприємницької діяльності. Зрештою, наші слухачі повинні захистити свої бізнес-ідеї та отримати виплату одноразової допомоги на ведення власної справи.

Проте наша програма розрахована не лише на безробітних. В ній може взяти участь кожен, хто хоче започаткувати свій бізнес і відчуває страх чи недостатність знань для такої діяльності ».

Чи моніторили ви очікування ваших слухачів? Чи збігаються їхні очікування з результатами?

«Надзвичайно приємним є той факт, що вже після чотирьох днів тренінгу ми чуємо лише слова вдячності від наших слухачів. Насправді нам вдалося виправдати їхні найсміливіші сподівання. Замість лекцій і довгих конспектів вони працюють за інтерактивними методиками, користуються підручниками «Генеруй бізнес-ідею» та «Розпочни свій бізнес», що були розроблені для цієї програми спеціалістами МОП і передані Інституту в рамках проекту «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні». Ми крок за кроком знайомимо слухачів із ключовими поняттями «маркетинговий план», «калькуляція продажів», «план витрат». Але найголовніше – ми допомагаємо зробити перший крок: кожен слухач має усвідомити, що він хоче і як він буде це робити. У бізнесі це розуміти надзвичайно важливо. Ми мотивуємо наших студентів на успіх».

Які бізнес-ідеї мають ваші слухачі?

«Найрізноманітніші! Це і консалтингова ІТ-компанія, і готель для тварин, і компанія з переробки сміття, відкриття клінінгової служби, а також кондитерської з корисними солодощами без цукру, започаткування українського бренду одягу з екоматеріалів».

І, насамкінець, що про курс навчання говорять слухачі

Ліза, киянка, майбутній ресторатор

«Я, чесно кажучи, здивована високим рівнем професіоналізму викладачів. Мені насправді є з чим порівнювати, тому що закінчила платні курси з підприємницької діяльності. У мене є власна ідея і саме тут, уже після першого тренінгу, я зрозуміла, як втілю її в життя».

Аня, киянка, майбутня власниця готелю для тварин

«Я надзвичайно вдячна за високоякісні друковані матеріали, які подані в таблиця і схемах. Я людина візуал, мені, щоб сприймати матеріал, потрібно побачити не просто текст, а відображення суті в малюнку, колажі, графіку. Вдячна викладачам Інституту за індивідуальний підхід до студентів, за мотивацію, за цікаві знання і можливість без кінця ставити запитання. Я була впевнена, що досконало знаю, що таке бізнес. Виявляється, знала про це відсотків на 30».