Публікація на сайті інформаційного агентства "Українські національні новини" від 05.10.2020 року

 

Державна служба зайнятості допомагає українцям у складний для країни та світу час

В Україні, як і в більшості країн, через пандемію коронавірусу з початку березня 2020 року значно зросла кількість безробітних, зокрема зареєстрованих. Пік досяг 518 тисяч. Постраждали не лише підприємства, які вимушені були зупинити роботу чи скоротили кількість робочих місць. Сотні заробітчан повернулися із закордонних заробітків у рідні міста та стали на облік у центри зайнятості.

Хоча робота державної служби зайнятості з працевлаштування не припинялась, станом на 16 вересня 2020 року кількість зареєстрованих безробітних становила понад 450 тис. людей. Це на 180 тисяч, або майже на 67% більше, ніж на цю ж дату минулого року (станом на 16 вересня 2019 року кількість зареєстрованих безробітних становила 270 тисяч). Але треба зазначити, що кількість зареєстрованих безробітних значно зросла ще до пандемії: станом на початок запровадження карантинних заходів (12 березня 2020 року) офіційний статус безробітного мали 361 тис. громадян. Тобто безпосередньо під час карантину кількість безробітних зросла на 89 тис., або майже на 32% від кількості, зареєстрованої на початку карантину.

 

 

 

Небажані рекорди

Рекордними показниками безробіття Україна може «похизуватися» в липні 2020 року. Станом на 01.07.2020 статус безробітного мали майже 518 тис. людей. Допомогу по безробіттю отримували близько 433 тис. громадян. Ці показники значно зросли порівняно з минулим «безкарантинним» 2019 роком (наприклад, кількість безробітних у липні 2019 року становила «всього» 287 тис. людей, а кількість тих, хто отримував допомогу – 233,5 тис.).

 

Адресний підхід до людей

Коронакриза змінила життя всіх без винятку. Безробітними стали як представники інтелектуальної праці, так і найпростіших професій. Проте державна служба зайнятості робить усе можливе, щоб допомогти тим людям, які звернулися по допомогу. Наші фахівці працювали 24/7. Для безпеки громадян та одночасно оперативної комунікації була впроваджена можливість подання заяв про надання статусу безробітного та допомоги по безробіттю дистанційно. Зареєструватися як безробітний та оформити допомогу по безробіттю можна через онлайн-портал державних послуг «Дія».

Під час карантину фахівці центрів зайнятості намагалися для громадян підібрати найкращі підходящі вакансії, а для роботодавців – кваліфікованих спеціалістів. Так, майже за 7 місяців карантину (період з 12 березня по 15 вересня 2020) роботу вдалося знайти для 303 тис. громадян, з них – майже 209 тис. безробітних.

Аби допомогти підприємцям та зберегти якомога більше робочих місць, ми запровадили механізм підтримки великих підприємств, малого та середнього бізнесу. Тим, хто змушений був зупинити чи скоротити роботу, почала надаватися допомога по частковому безробіттю. Так, із числа великих підприємств за період з 1 січня по 15 вересня 2020 р. таку допомогу отримали ТОВ "Велмаш Україна", ПП "Екіпаж", АТ "Турбоатом", ПрАТ "Харківська бісквітна фабрика", ПрАТ "Кондитерська фабрика Харків'янка, ТОВ "Кромберг енд Шуберт Україна Лу", ТОВ "Костал Україна", ТОВ "Кромберг енд Шуберт Україна Жу". Кількість працівників, щодо яких прийнято рішення про надання допомоги по частковому безробіттю, становила за цей період 13 874. Допомога встановлюється за кожну годину, на яку працівникові було скорочено тривалість робочого часу, із розрахунку двох третин тарифної сітки або окладу.

Надання допомоги по частковому безробіттю для великих підприємств

 

Що стосується малого та середнього бізнесу, то станом на 15 вересня до центрів зайнятості звернулися по допомогу з часткового безробіття 221 792 роботодавці. І з них позитивне рішення отримали 204 744 роботодавці для надання фінансової допомоги майже  370 тис. працівників. Таким чином нам вдалося допомогти підприємцям врятувати єдине джерело доходу для себе і своїх працівників.

Надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину (малий та середній бізнес)

 

 

Наразі центри зайнятості вже можуть допомагати в працевлаштуванні не тільки в режимі онлайн, а й безпосередньо в центрах. Йдеться про центри зайнятості в «зеленій» зоні рівня епідемічної небезпеки. Продовжують працювати з частковими обмеженнями центри зайнятості в районах, де визначено «жовтий», «помаранчевий» або «червоний» рівень небезпеки.

 

Робота продовжується. Завдань багато. Адже в майбутньому служба зайнятості має не лише гарантувати виплату допомоги і реєстрацію безробітних, а й стати продвинутим державним агентством з працевлаштування. І це цілком можливо!

 

Автор: Юлія Свириденко

Перша заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України