21.03.2020 | 18:22

 

Беззаперечний факт: світ змінився у зв’язку з пандемією, спричиненою розповсюдженням COVID-19. Як державна служба зайнятості відреагувала на ситуацію. Реєстрація, пошук роботи та працевлаштування, виплати допомоги по безробіттю турбують багатьох. Цей пост – відповіді на ці та інші питання.
Відбуваються зміни економічні, політичні, поведінкові, психологічні… Скільки ще змін відбудеться, якими вони будуть, як вплинуть на наше життя – залишається лише передбачати та очікувати.

А що робити зараз? Особливо, якщо це стосується професійної сфери. Люди, які працюють, вимушені змінити свій укладений спосіб життя, підкоряючись чи то вказівкам і розпорядженням свого керівництва, чи то власному розумінню поведінки в цій ситуації. А от у людей, які не мають роботи та прагнуть попри все її знайти, виникають додаткові питання, й у взаємовідносинах зі службою зайнятості зокрема.

Давайте розбиратися разом і шукати відповіді.
Деякі психологи схильні порівнювати стадії сприйняття нового зі стадіями переживання людиною горя: заперечення, злість (агресія), торг, депресія (ступор), прийняття.
Дехто продовжує заперечувати наявність COVID-19 або його вплив на здоров’я сотень і тисяч людей, вважає це політичними ігрищами або світовою змовою… Що ж, це ваше право... Але, об’єктивно, країна на карантині, установи і підприємства працюють у зміненому режимі, введені запобіжні заходи. Заперечувати сам факт пандемії і введених заходів карантину вже немає ні сенсу, ні логіки. Ситуація є такою, якою вона є. Ми вже підкоряємося введеним заходам безпеки й обмежень, підлаштовуємо своє життя і задоволення потреб під ситуацію.

Отже, шок і заперечення позаду.
Злість, на жаль, ще переживається багатьма. Це проявляється в агресивному ставленні одне до одного у транспорті, в магазинах, на вулицях, до сусідів, а також до працівників соціальних установ, які продовжують надавати послуги. Більшість з таких установ, і державна служба зайнятості не виняток, перейшли на дистанційне обслуговування: отримання документів через спеціальні скриньки при вході або електронною поштою, зв’язок працівника з клієнтом телефоном або електронкою, спрощення деяких процедур обслуговування до закінчення карантину та інші заходи.
Люди, які пройшли цю стадію, з розумінням ставляться до ситуації: максимально знаходяться вдома, спілкуються дистанційно, сприймають нові вимоги обслуговування, відтерміновують свої візити до подібних служб (якщо це не життєво необхідно).
Що робити тим, хто ще знаходиться в цій стадії, яка, до речі, може тривати надто довго, руйнуючи життя і психіку?

Дозволю собі декілька простих, відомих, але ефективних порад:
- для отримання інформації користуйтеся виключно перевіреними джерелами – це офіційні сторінки і сайти державних установ та їх "гарячі лінії". Офіційний сайт державної служби зайнятості – www.dcz.gov.ua, офіційна сторінка у Фейсбук – https://www.facebook.com/zaniatist/, а також шукайте офіційні сторінки обласних служб зайнятості, телефон "гарячої лінії" – 0 800 50 99 66;
- припиніть постійно читати і дивитися новини на усіх каналах інформації – вони зазвичай лише посилюють паніку, розповідаючи жахливі історії задля підвищення власних рейтингів;
- будь які отримані рекомендації піддавайте власному критичному аналізу на предмет логічності, безпеки і здорового глузду;
- пам’ятайте: ви – ЛЮДИНА! Тож поводьтеся по-людськи.
Залишили позаду агресію, і далі – торг. Про що і з ким ми "торгуємося"? Загальна формула має такий вигляд: якщо я поступлюся чимось (щось принесу в жертву), то життя, яке було до сьогодні, повернеться. Наприклад: якщо я одягну маску, помию руки і ноги на вході до центру зайнятості, то мене приймуть і, відповідно, усі процедури з "відмічання" і нарахування допомоги по безробіттю будуть здійснені.
Що є об’єктивно: вже введені в дію спеціальні протоколи обслуговування, яких працівники дотримуються; ваш "торг" із самим собою (не з працівниками!) не призведе до зміни цих протоколів, а лише викличе додаткову агресію з вашого боку. Таким чином, ви повертаєтеся назад, до попередньої стадії, обмежуючи себе ж у розвиткові та можливостях психіки "йти далі".

⁉ Що робити:
- зареєструватися у центрі зайнятості (якщо це питання неможливо відкласти до закінчення карантину) можна, направивши копії документів електронною поштою, або особисто, надавши копії документів через спеціальну скриньку перед входом до центру зайнятості. Адреси (фізичні та електронні) – на офіційному сайті обласної служби зайнятості;
- центр зайнятості необхідно обирати той, який є найбільш зручним для вашого відвідування (реєстрація місця проживання (прописка) не має значення);
- якщо вам призначено відвідування у період карантину, воно переноситься на інший термін. Вам мав зателефонувати працівник центру зайнятості та повідомити про це. Якщо до вас не додзвонилися, зателефонуйте вашому кар’єрному раднику. Отже, центр зайнятості у період карантину відвідувати не потрібно (семінари також скасовано). Санкцій ні до кого застосовано не буде! Головне, знаходьтеся на зв’язку з вашим кар’єрним радником;
- нарахування допомоги по безробіттю відбувається у відповідності до діючого законодавства, до прийняття відповідних змін до "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності". Коли будуть прийняті зміни, ми одразу повідомимо про це на офіційних медіа-ресурсах.
У будь якому випадку дотримуйтеся золотого правила: є питання – телефонуйте своєму фахівцеві й отримуйте кваліфіковану відповідь!Поради:
- поставте собі питання: як КАРДИНАЛЬНО зміниться моє життя, якщо я не отримаю саме цю послугу сьогодні (завтра, через тиждень);
- усвідомте, що ця ситуація тимчасова, рано чи пізно все закінчиться і життя повернеться у звичне русло. Навіть якщо "русло" зміниться, ми встигнемо його прийняти і звикнути до нього.
Добре, торг не призвів до очікуваних результатів... Далі є ризик впасти у депресію або ступор. Людина в такій ситуації не хоче взагалі нічого робити, керуючись думкою: від мене нічого не залежить.
Тут важливо пам’ятати – МОЄ ЖИТТЯ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД МЕНЕ. Я можу не впливати на об’єктивний перебіг подій, але я можу впливати на власне сприйняття ситуації і робити саме те, що дійсно від мене залежить. Пам’ятаєте: нехай у мене будуть сили змінити те, що я можу змінити, мудрість – достойно прийняти те, що я не можу змінити, і розум – щоб не переплутати перше з другим.

Давайте поглянемо на ситуацію з іншої точки зору:
- усі сидять вдома: прекрасний привід поспілкуватися з родиною, на яку завжди не вистачає часу або зробити те, що відкладали на потім (разом подивитися улюблений фільм, почитати вголос книжку, навчитися готувати нові страви разом, зробити генеральне прибирання…);
- продовжувати шукати роботу через інтернет та інші дистанційні джерела (адже є підприємства, які не припиняли роботу і продовжують набирати персонал);
- удосконалити свої знання та навички шляхом відвідування різноманітних онлайн платформ (багато з них відкрили свої навчальні курси для вільного доступу).
І, нарешті, прийняття. Саме на цій стадії відбувається об’єктивний погляд на перебіг подій, можливість виважено приймати рішення, почати жити в ситуації й отримувати зиск. Це здорове, доросле ставлення до змін, що вже відбулися. Рано чи пізно психіка має прилаштуватися до нових умов життя.
І наостанок… У різних людей термін перебігу описаних змін різний. Це природно і не треба будь кого підганяти чи, не приведи боже, засуджувати.

Зберігаймо спокій, бережемо себе і свої родини.
Будьмо здорові!